Szybki kontakt:

Instytut Ochrony Roślin
- Państwowy Instytut Badawczy
Terenowa Stacja Doświadczalna
w Białymstoku

ul. Chełmońskiego 22
15-195 Białystok
tel. +48 85 678 54 70

Dyżury telefoniczne w godzinach:

9:00 - 10:00 oraz 14:00 - 15:00

e-mail: laboratorium@ior.bialystok.pl

Strony pokrewne

Uroczyste otwarcie PFZR

 
PODLASKI FESTIWAL ZDROWIA ROŚLIN UROCZYŚCIE OTWARTY
W czwartek 20.02.2020 odbyła się uroczysta inauguracja obchodów Podlaskiego Festiwalu Zdrowia Roślin 2020, którego hasło przewodnie brzmi „Chroniąc rośliny, chronisz życie”.
 
 
 

W uroczystości udział wzięli m.in. Wojewoda Podlaski Bohdan Józef Paszkowski, Wicemarszałek Stanisław Derehajło i Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Wiesława Burnos, Zastępca Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa z Warszawy Tadeusz Łączyński, Posłowie na Sejm RP Jarosław Zieliński, Kazimierz Gwiazdowski, Zastępca Dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Białymstoku Henryk Dębowski oraz Dyrektor Kazakh Research Institute of Agriculture and Plant Growing Ruslan Sagitov. 

 

Wśród gości przybyłych na uroczystość pojawili się przedstawiciele administracji państwowej i samorządowej, jednostek podległych MRiRW, przedstawiciele jednostek naukowych, uczelni, szkół średnich o profilu rolniczym, szkół podstawowych, pszczelarzy, działkowców i firm działających w obszarze szeroko pojętej ochrony zdrowia roślin.

Wykłady inauguracyjne „Dylematy i wyzwania zdrowia roślin” i ,,Rola i zadania PIORiN” wygłosili Pani prof. dr hab. Bożena Łozowicka oraz Andrzej Stanisław Zaman. Interesujące prelekcje, „Czy nasiona są ważne?”, „Co gryzie nasze lasy?” oraz „Zdrowie roślin w Togo” wygłosili dr. inż. Bronisław Puczel - Dyrektor Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian COBORU w Krzyżewie, dr Adam Kwiatkowski - Naczelnik Wydziału Ochrony Zasobów Przyrodniczych z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku oraz zaprzyjaźniony ksiądz werbista Edewou Roger.

KONKURS KULINARNY NA PODLASKIM FESTIWALU ZDROWIA ROŚLIN

W trakcie uroczystości rozstrzygnięto konkurs kulinarny kół gospodyń wiejskich (KGW) „Regionalny Specjał Roślinny”, zorganizowany przez Samorząd Województwa Podlaskiego, do którego stanęło 14 kół reprezentujących powiaty naszego województwa. Fundatorem nagród w konkursie był Urząd Marszałkowski w Białymstoku, a pieczę nad organizacją sprawował Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Obszarów Rybackich Andrzej Pleszuk.
Komisja konkursowa w składzie: 

 

  • przewodnicząca dr. inż. Jolanta Puczel - Kierownik Działu Badawczo-Doświadczalnego w Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian COBORU w Krzyżewie;
  • Ewelina Łapińska - Szefowa Kuchni Restauracji „Świętojańska 21”, Finalistka 7. edycji programu „Top Chef”;
  • Małgorzata Półtorak – kierownik redakcji Wrota Podlasia;
  • mgr inż. Mariusz Cylwik - Zastępca Dyrektora Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie;
  • inż. Wojciech Drągowski - Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Białymstoku;

 

oceniła nie tylko walory smakowe i wizualne potraw, ich związek z regionem i jego tradycjami, ale również kreatywność pomysłu. 
I tak w kategorii:
 
"Potrawa na bazie roślin (bezmięsna)" zwyciężyły:
 
• I miejsce - KGW w Przystawańcach za ziemniaki w mundurkach (faszerowane soczewicą, warzywami, nasionami konopi i lnu);
• II miejsce - KGW "Rakowianki" w Rakówku za soczewiaki;
• III miejsce - KGW "Boróweczki" ze Srebrnego Borku za pierogi;
• Nagroda Publiczności – KGW w Pokaniewie Kolonii – Zapiekanka Babci Basi z cukinii i marchwi.
 
"Potrawa na słodko":
 
• I miejsce - KGW w Rydzewie, które przygotowało tort "kora drzewa";
• II miejsce-  KGW w Miastkowie za ciasto z fasoli;
• III miejsce - KGW w Pokaniewie Kolonii za kaszę z miodem i jagodami; 
• Nagroda Publiczności – KGW w Siółku – Pączki z makiem.
 

WYSTĘPY ARTYSTYCZNE

Inaugurację uświetniły występy artystyczne, o które zadbali uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych im. Stefanii Karpowicz w Krzyżewie pod kierunkiem Pani Agnieszki Stypułkowskiej i Pana Piotra Ostrowskiego, wspierani przez grupę muzyków z Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Sokołach. Oprawę muzyczną uroczystości oraz wspaniały koncert z widowiskowym występem mażoretek zawdzięczamy Młodzieżowej Orkiestrze Dętej z Jasionówki pod batutą Pana Wojciecha Rolka oraz tańczącym dziewczętom z grupy „Takt” i „Takcik” trenujących pod okiem Pani Kamili Baranowskiej. Obchody uświetnili również Zespół Sygnalistów Myśliwskich z Nadleśnictwa Krynki.
 
PODZIĘKOWANIA
Głęboko wierzymy, że naszą misją jest podkreślenie niedocenianej roli roślin dla naszego życia i zdrowia. Organizując Podlaski Festiwal Zdrowia Roślin 2020 chcieliśmy pokazać, że tylko współpraca wszystkich instytucji na poziomie regionalnym pozwoli na podniesienie świadomości społecznej na temat znaczenia zdrowia roślin. 
Bez ogromnego wkładu naszych partnerów kalendarium Podlaskiego Festiwalu Zdrowia Roślin 2020 nie byłoby tak obszerne i bogate w wydarzenia dla mieszkańców województwa podlaskiego, dlatego już teraz serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i zapał do pracy. W szczególności gorące podziękowania składamy Marszałkowi Województwa Podlaskiego Arturowi Kosickiemu i całemu Urzędowi Marszałkowskiemu za współorganizację uroczystej inauguracji PFZR 2020 w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Dziękujemy również Dyrekcji i reprezentantom Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych SDOO w Krzyżewie i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych za interesujące wykłady, ciekawe stoiska wystawowe i zaangażowanie. Podziękowania składamy także pozostałym Partnerom, Darczyńcom a także Patronom Medialnym, bez których nasz Festiwal nie mógłby być realizowany na tak wysokim poziomie.
Dziękujemy Państwu za to, że byliście razem z nami i zapraszamy do udziału w nadchodzących wydarzeniach z kalendarium PFZR 2020!